Powrót do O Nas

Fundacja Michała Grele

Fundacja ta była założona w grudniu 2006 roku przez Państwa Zofię  i Jana Grele – Rodziców Michała.

Michał Grele był wieloletnim uczniem polskiej szkoły im. Jana Pawła II DSC01001w Lemont.  Od klasy zerowej do I klasy liceum pilnie uczył się języka polskiego i uczęszczał na sobotnie zajęcia.  Był on bardzo utalentowanym chłopakiem, uprawiał sport, jego największym zainteresowaniem była koszykówka.  Michał był również tancerzem kółka „Polanie” przy tym posiadał również talent muzyczny grając na skrzypcach.

Był jednym z trójki dzieci Państwa Grele, miał dwie starsze siostry Grażynkę i Kasię. Michał urodził się w Stanach Zjednoczonych, jednak jego Rodzice przekazywali mu tradycję, kulturę, jak również kształtowali w nim polskie korzenie.  Rodzice Michała urodzili się i wychowali w Polsce, mama pochodzi z Szaflar, wioski położonej na Podhalu, natomiast tata Michała pochodzi  z Sadkowej Góry, wioski położonej koło Mielca, województwo rzeszowskie.

DSC01088

Michał kochał to co polskie a świadczą o tym jego zainteresowania.  Wiele razy odwiedzał naszą kochaną Ojczyznę, zdobywał wiedzę o Polsce w naszej polskiej szkole, brał udział w różnych występach muzyczno-tanecznych.

 

Dnia 7 listopada doszło od tragicznego wypadku.  Michał zginął w wypadku samochodowym mając zaledwie 16 lat.  Po jego śmierci, Państwo Grele założyli Fundację jego imienia.  Fundacja Michała Grele corocznie przeznacza fundusze na jednorazowe stypendia dla Absolwentów kl. XI w naszej polskiej szkole.  Nasi uczniowie mają szansę wzięcia udziału w konkursie napisania wypracowania z dziedziny wiedzy o Polsce, jak również sławnych Polakach.  Tematy wypracowań wybierane są przez wychowawcę kasy XI i Dyrekcję Szkoły.  Natomiast oceniane są przez Państwa Grele, wychowawcę klasy XI, Dyrekcję, jak również Prezesa Szkoły.

DSC00743

Główne nagrody wynoszą od $500 – $100 w zależności od ilości uczniów biorących udział w konkursie, pozostali otrzymują upominek za ich wkład oraz zaangażowanie.  Stypendia wręczane są dla naszych Absolwentów przez Państwa Grele podczas uroczystej mszy świętej organizowanej z okazji ukończenia nauki w polskiej szkole.

Państwo Grele przeznaczają wyłącznie swoje środki finansowe na wszystkie nagrody.  Fundacja należy wyłącznie do Państwa Grele i nie przyjmuje żadnych donacji.

 

Wszyscy Absolwenci Liceum, Rodzice, oraz Administracja Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II pragną z całego serca podziękować Państwu Grele za ich pomoc, zaangażowanie, a przede wszystkim za ich dobre serce.  Oby dobry Bóg zawsze miał ich w swojej opiece, błogosławił ich Rodzinie, a kochany Michał był Aniołem Stróżem dla naszej młodzieży.

Jeszcze raz składamy staropolskie „Bóg Zapłać”.

Administracja Szkoły.

 

 

Grele Parents 2

„Bądźcie dumni z ukończenia polskiej szkoły im. św. Jana Pawła II,

niech on ma was w swojej opiece przez całe życie.” 

– tego życzą  Jan i Zofia Grele z rodziną.

DSC01347DSC00809Grele Rodzina.2

 

This post is also available in: angielski