Powrót do O Nas

Zespół Taneczny Polanie


Polanie to polski zespół tańca ludowego działający przy Polskiej Szkole im. św. Jana Pawła II w Lemont, IL. Celem zespołu jest wprowadzenie młodych tancerzy w tradycyjne tańce pięciu etnograficznie zróżnicowanych regionów Polski (Wielkopolska, Małopolska, Mazowsze, Śląsk i Pomorze).

Grupa powstała w 2000 r. i szczyci się dwiema dekadami sukcesów na scenie ludowej. Zajęcia w zespole Polanie prowadzą profesjonalni instruktorzy tańca, pod kierownictwem dyrektora artystycznego i choreografa Michała Dziadkowiec.

 

Historia i Osiągnięcia Zespołu


Polanie i Polska Szkoła im. św. Jana Pawła II objęte są od momentu założenia patronatem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. Wstępem do zespołu jest członkostwo w PRCUA, uzyskane poprzez zakup ubezpieczenia na życie. Zjednoczenie w zamian wspiera finansowo grupę Polanie przyznając doroczne subsydia każdemu tancerzowi, co owocuje zniżką w opłacie za naukę tańca. Jako uczniowie szkoły średniej tancerze mogą korzystać z wielu dodatkowych benefitów oferowanych przez PRCUA takich jak udział w turniejach sportowych, Balu Kopciuszka i Księcia czy innego typu imprezach kulturalnych. Jako studenci, tancerze będą mogli się także ubiegać o stypendia naukowe oferowane przez Zjednoczenie.


Informacje ogólne:
Zajęcia odbywają się w soboty, tuż po zakończeniu polskiej szkoły, w godz. 1:00-3:00 pm. Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowych:- Grupa A (najstarsza): 11-14 lat
– Grupa B (średnia): 8-10 lat
– Grupa C (najmłodsza): 4-7 lat.

Zespół udostępnia tancerzom tradycyjne stroje regionalne.

W ramach współpracy z Polską Szkołą im. św. Jana Pawła II, zespół Polanie prezentuje swoje umiejętności podczas licznych wydarzeń w trakcie roku szkolnego.

Polanie uczestniczą w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju.


 

This post is also available in: angielski