Return to Komunikaty

Wycieczka – klasa 11

Wycieczka do Polski dla Klasy 11

Termin: listopad 2024

Plan wycieczki:

Dzień 1: PRZELOT DO POLSKI

Wylot Polskimi Liniami LOT z lotniska O’Hare w godzinach wieczornych.

Dzień 2: WARSZAWA

Przylot do Warszawy we wczesnych godzinach popołudniowych. Na początek udamy się na zwiedzanie warszawskiej Starówki. Podczas spaceru z lokalnym przewodnikiem zobaczymy: Barbakan, Rynek, Katedrę, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego.

Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i kolacja. Nocleg w Warszawie.

Dzień 3: WARSZAWA

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego (w miarę możliwości) lub wnętrz Zamku Królewskiego z lokalnym przewodnikiem. Lunch w lokalnej restauracji, a następnie zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie przejazd do Łazienek Królewskich – najpiękniejszego kompleksu pałacowego w Europie.

Powrót do hotelu, kolacja. Nocleg w Warszawie.

Dzień 4: CZĘSTOCHOWA – ZAKOPANE

Po śniadaniu udamy się w drogę do Częstochowy, gdzie zwiedzimy Klasztor Paulinów z cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej (Czarnej Madonny). W samo południe będziemy świadkami zasłonięcia obrazu. Po lunchu przejazd do Zakopanego. Zakwaterowanie w hotelu i kolacja. Wieczorem możliwość skorzystania z przyhotelowych term.

Nocleg w Zakopanem.

Dzień 5: ZAKOPANE

Po śniadaniu poranna wycieczka kolejką linową na Kasprowy Wierch, jednego z najwyższych szczytów w Tatrach położonego na granicy ze Słowacją. Popołudniowe zwiedzanie centrum Zakopanego z przewodnikiem, a następnie czas wolny na Krupówkach. Po południu kolacja w regionalnej karczmie z pokazem folklorystycznym. Wieczorem możliwość skorzystania z przyhotelowych term.

Nocleg w Zakopanem.

Dzień 6: WADOWICE – KRAKÓW

Po śniadaniu przejazd do Wadowic i zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Lunch, podczas którego skosztujemy słynnych wadowickich kremówek.

Przejazd do Krakowa, którego zwiedzanie zaczniemy od Wawelu – wapienne wzgórze nad Wisłą w centrum Krakowa z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. Gotycka katedra św. Stanisława i Wacława jest nekropolią królów polskich i niektórych bohaterów narodowych. Na katedralnej wieży zawieszono szereg dzwonów z największym Dzwonem Zygmunta ufundowanym przez króla Zygmunta I Starego. Zwiedzając królewskie komnaty podziwiamy wspaniałe wyposażenie wnętrz ze słynnymi arrasami i kurdybanami na ścianach oraz pięknymi stropami kasetonowymi. Nie brakuje tu również okazałych marmurowych portali i wspaniale zdobionych pieców i kominków. Zachwyt wzbudzają renesansowe meble i liczne obrazy malarzy niderlandzkich i niemieckich doby renesansu. Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia wypłukana wodami Wisły zwana Smoczą Jamą, gdyż zgodnie z legendą zamieszkiwał w niej Smok Wawelski. W całym świecie rozpoznawalny jest pałac biskupi przy ul. Franciszkańskiej ze słynnym „Oknem Papieskim” – miejscem spotkań papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka z młodzieżą. Przejście na Stare Miasto – słynny rynek z sukiennicami i kościołem Mariackim. W pobliżu rynku zachowały się najstarsze zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego z pięknym dziedzińcem Collegium Maius – Barbakan, Planty, dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przejście na Stare Miasto z Sukiennicami i Wieżą Ratuszową i wejście do Kościoła Mariackiego. Czas wolny.

Kolacja i nocleg w Krakowie.

Dzień 7: AUSCHWITZ – KRAKÓW

Po śniadaniu udamy się do Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau, gdzie zwiedzimy były obóz koncentracyjny Auschwitz I, w tym celę głodową w której męczeńską śmierć poniósł Maksymilian Kolbe. Zobaczymy także obóz zagłady Auschwitz II – Birkenau, w którym hitlerowcy zamordowali w komorach gazowych ponad milion osób, w większości Żydów. Wśród nich była chrześcijańsko – żydowska patronka Europy Edyta Stein (św. Teresa Benedykta od Krzyża).

Po lunchu powrót do Krakowa. Następnie udamy się na najsłynniejszy polski kopiec – Kopiec Kościuszki. Usypany na wzgórzu św. Bronisławy symboliczny grobowiec jest hołdem złożonym bohaterowi narodowemu – Tadeuszowi Kościuszce. Ukończony 1823 roku ziemny monument stał się symbolem niepodległości i wolności. W ciągu dnia gra miejska. Czas wolny, kolacja.

Powrót do hotelu. Nocleg w Krakowie.

Dzień 8: WIELICZKA – KRAKÓW

Po śniadaniu wyruszymy do Wieliczki – jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce – zwiedzimy zabytkową kopalnię soli wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemne korytarze, komory i kaplice wydrążone w soli kamiennej odwiedza rocznie ponad milion turystów z całego świata. Po lunchu powrót do Krakowa udamy się na krakowski Kazimierz, który jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez bliskie, kilka wieków trwające sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Wąskie, brukowane uliczki zachowały swoje dawne nazwy Szeroka, Wąska, Izaaka czy Estery. Zmieniły przeznaczenie niektóre synagogi – synagoga Wysoka jest miejscem koncertów, spotkań promocyjnych oraz wystaw, a z dziejami i kulturą krakowskich Żydów można zapoznać się w Muzeum w Starej Synagodze. Ta urokliwa część Krakowa często wykorzystywana jest jako scenografia filmowa.

Kolacja i nocleg w Krakowie.

Dzień 9: WYLOT DO USA

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko w Warszawie. Lot powrotny do Chicago.

 

This post is also available in: Polish